יום שישי, 10 באפריל 2015

המדריך השלם לחיפוש מידע בגרף החיפוש החדש של פייסבוק

מאז שהשיקה פייסבוק את גרף החיפוש שלה נכתב עליו הרבה. אני בעצמי העלתי כל מיני פוסטים בנושא. אבל היות ולא מצאתי מדריך ממוקד לאיך מחפשים בפייסבוק והסבר על אופציות החיפוש, החלטתי לתת מענה לאנשים המעוניינים לבחון את האופציה החדשה הזו. 

מקווה שתהנו והכי חשוב תשכילו!

על מנת שתוכלו לראות את גרף החיפוש עליכם להגדיר את השפה בפייסבוק לאנגלית ארה"ב. כדי לעשות זאת לכו להגדרות, ושנו ב"שפה" ל:"ENGLISH US" כמו בתמונה:


לאחר שהגדרתם את שפת הפייסבוק לאנגלית ארה"ב, ניתן להתחיל לחפש. על מנת לראות כיצד נראה גרף החיפוש, ניגש לשורת החיפוש ונכתוב "כלבים" כמו בתמונה:


הדגשתי לכם מהו גרף החיפוש. חיפשנו את המילה "כלבים" ופייסבוק נותנים לנו לראות תוצאות של פוסטים, אנשים, תמונות, דפים, מקומות ועוד - ב"עוד" ניתן למצוא קבוצות, אפליקציות ואירועים. כעת תוכלו לסנן לפי הקטגוריות השונות ולראות את התוצאות. לא סיימנו! עכשיו מגיעים לחלק המעניין יותר!

כעת, נלמד כיצד להפעיל שאילתות חיפוש באמצעות גרף החיפוש של פייסבוק. כתיבת השאילתות נעשית בשפה האנגלית (ניתן לשלב קצת עברית - נראה בהמשך). השאילתות נכתבות בשפה פשוטה. ראו בתמונה:חשוב מאוד! על מנת שנזהה שפייסבוק אכן מקבלים את השאילתא שלנו, נקבל מתחת לגרף החיפוש אייקון עם כל מילות החיפוש שלנו והכי חשוב "See More" (ראו עוד). הלחיצה על "ראו עוד" זה מה שבפועל יפעיל את השאילתא שלנו. ראו מה קורה לאחר הלחיצה:מה שנקבל הם תמונות של כלבים. התמונות יוצגו מהדפים שאהבנו, מתמונות של חברים וגם חברים של חברים. חשוב לציין שחיפוש תמונות או סרטונים (VIDEOS) בפייסבוק עלול להיות לא תמיד רלוונטי. משום שחיפוש אחר כלבים, יכול להניב תוצאות שונות של תמונות שבפוסט שלהם הוזכרה המילה "כלבים" אבל לא תמיד יהיה שם כלב. 

על מנת לחפש סרטונים פשוט כתבו "videos of dogs" זכרו לזהות את אייקון השאילתא וללחוץ על "See More"  כך:


לאחר שהבנתם את הרעיון של זיהוי השאילתא. ננסה מספר דברים מעיינים. נתחיל בהצגת רשימה של כל הדפים שאהבנו או דפים שמישהו אחר אהב (עשה להם לייק) איך עושים זאת? ראו את התמונות הבאות:בשתי התמונות לחיצה על "ראה עוד" תציג לנו את המידע המבוקש: הדפים שאנחנו אהבנו או דפים שאחרים אהבו. חשוב להדגיש שעל פי פייסבוק כל הנתונים שמתקבלים הינם בהתאם להגדרות הפרטיות של המשתמשים. כך למשל, אם מישהו הדגיש שהתמונות שלו הן פרטיות לחברים בלבד, אנחנו לא נקבל אותן בתוצאות של שאילתת חיפוש.

נעבור לשאילתות מידע על אנשים. ניתן למצוא אנשים שאוהבים דף מסוים. כמו:

בתמונה ביקשתי לדעת מי האנשים שאהבו את דף הפייסבוק העסקי שלי. 

טיפ חשוב: בשאילתות כמו חיפוש אנשים שאוהבים את הדף שלנו או דף של עסק אחר. בד"כ נקבל בראש הרשימה את החברים שלנו. על מנת שלא נקבל את החברים נכתוב את השאילתא הבאה: "people who are not my friends and like....."  ראו בתמונה:

ניתן לחפש גם למקד את החיפוש במין, גיל, מקום ותחומי עניין כך למשל ניתן להרכיב שאילתא כזו:

שימו לב! כתבתי שאילתא בצורה X ופייסבוק הציג לי אותה בצורה Y. לא תמיד מה שנכתוב יתאים לפייסבוק. לפעמים גם נקבל תשובה שאין פריטים למידע שביקשנו. או שיהיה מצב כמו שקרה פה, שפייסבוק יציע את השאילתא המזוהה במאגר שלו. קראו את השאילתא, אם היא עונה לבקשת המידע שלכם היכנסו אליה. במקרה שלי זה תאם, חיפשתי "נשים מתחת לגיל 50 שגרות בתל אביב ואוהבות את YNET. 


ניתן גם לחפש דפים שאהבו אנשים שאוהבים דף מסוים, כך תוכלו לקבל מושג (בחלק מהמקרים) על ההעדפות של אוהדי הדף. למשל:

או לצמצם את זה לדפים אהובים על אנשים שאהבו שני דפים:


ניתן גם לשלב בגרף החיפוש נכון לעכשיו קצת אופרטורים בוליאניים. מה זה אופרטורים? הכוונה בעיקר למילות החיבור או השלילה AND OR NOT שמשתמשים בהם לצורכי חיפוש במאגרי מידע מקצועיים. יש גם את האפשרות של מירכאות על מנת לחפש ביטוי מדוייק למשל נוכל לחפש "ביבי נתניהו" AND "יאיר לפיד" כך:


חשוב לשים לב! התוצאות של חיפושים כאלו הן פוסטים. לא צריך להגיע למצב של "SEE MORE" התוצאות של החיפושים האלה נמצאים תחת טאב הפוסטים - POSTS שם כפי שאתם רואים יש את הביטוי המדויק של המילים שחיפשנו. האופרטור AND מכריח את שני הביטויים להיות יחד באותו הפוסט.


לסיכום
למדנו כיצד להפעיל שאילתות שונות בגרף החיפוש החדש של פייסבוק. עכשיו תורכם לבצע חיפושים שונים, לשחק עם אפשרויות מילות המפתח ולהבין כיצד אופציות החיפוש יכולות לסייע לעסק שלכם. נסו ללמוד יותר על מתחרים בבדיקה מהם תחומי העניין של אנשים שאוהבים את הדף שלהם (שאילתא: favorite interests of people who like....). מצאו יותר מידע על אנשים שאוהבים את הדף שלכם. חפשו מידע אישי שלכם, כמו כל התמונות שעשיתם להם לייק או סרטונים שאהבתם. 

מקווה שמצאתם את המדריך מועיל. אם אהבתם שתפו! 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה